Alsósági Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Alsósági Evangélikus Egyházközség
Archivum
Korábbi igehirdetések
Egyházkerületi közgyűlés nyitó áhítata
 

Egyházkerületi közgyűlés nyitó áhítata

Isten egyedülálló mutatványa

"Énekeljetek az Úrnak új éneket, mert csodákat tett! Szabadulást szerzett jobbja, az ő szent karja. Megmutatta szabadító erejét az Úr, a népek szeme előtt nyilvánvalóvá tette igazságát. Hűséggel és szeretettel gondolt Izráel házára, és látták a földön mindenütt Istenünk szabadítását." (Zsolt 98,1-3)

"Joppéban volt egy nőtanítvány, név szerint Tábita, ami azt jelenti: Dorkász, vagyis Zerge. Ez a nő sok jót tett, és bőven osztott alamizsnát. Éppen azokban a napokban megbetegedett, és meghalt. Miután megmosták, kiterítették a felső szobában. Mivel Lidda közel volt Joppéhoz, a tanítványok, akik meghallották, hogy Péter ott van, elküldtek hozzá két férfit, és kérték: 'Késedelem nélkül jöjj át hozzánk!' Péter felkelt, és velük ment. Amikor odaért, felvezették a felső szobába, az özvegyasszonyok pedig mind elébe álltak, sírtak és mutogatták azokat az ingeket és ruhákat, amelyeket Dorkász készített, amíg velük volt. Péter ekkor kiküldött mindenkit, letérdelt, és imádkozott; azután a holttest felé fordulva ezt mondta: 'Tábita, kelj fel!' Ő kinyitotta a szemét, és amikor meglátta Pétert, felült. Péter odanyújtotta neki a kezét, és talpra állította; majd behívta a szenteket és az özvegyeket, s megmutatta nekik, hogy él. Elterjedt ennek a híre egész Joppéban, és sokan hittek az Úrban." (ApCsel 9,36-42)

Bevezetés

Nem rejthetem véka alá azokat az élményeimet, amelyeket az elmúlt három hét alatt szereztem. Az Izraeli Norvég Egyházi Szolgálat támogatásával két norvég lelkésztestvérrel és Széll Bulcsúval együtt látogattunk el Izraelbe és a palesztin területekre, hogy tanulmányozzuk az ott folyó missziói munkát. Találkozunk izraeli messiáshívő zsidókkal, palesztin arab keresztyénekkel. Bámultuk sokszínű istentiszteleteiket és egyéb alkalmaikat, pezsgő gyülekezeti életüket.

Természetes, hogy igyekeztük megismerni a Szentföld nevezetességeit, a bibliai történetek helyszíneit. Így látogattunk el arra a területre is, amelyet a felolvasott ige említ. Joppé - a mai Jáfó városa (amely inkább Jaffa néven ismerős a narancsáról) - Tel Aviv hatalmas modern kikötővárosnak az egyik külvárosa lett. Ószövetségi vonatkozásban Jónás történetével kapcsolják össze. Az első keresztyének számára is fontos város volt, hiszen Péter apostol itt kapott elhívást arra, hogy meglátogassa Kornéliuszt és háza népét. Itt szállt meg Simon tímárnál, a cserző vargánál. A szövegben említett Lidda pedig a mai Lúd, ahol ma Izrael repülőterét, a Ben Gurion Airportot találjuk.

Miért volt fontos számomra, hogy ezen a helyen járhattam? Azért, mert megállhattam az előtt az ajtó előtt, amely annyiszor megnyílt Péter előtt és az első keresztyének előtt. Az az ajtó, amelyen belépve az apostol és gyülekezete egy különleges világba: Krisztus szeretetének a világába juthatott be. (Megrázó volt, hogy ezen az ajtón - amely annak idején mindenki előtt nyitva állt - most három nyelven ez a felirat volt olvasható: "Magánterület - idegeneknek belépni tilos...")

Ez a ház mégis megmutatott valamit. Hiszen Péter és az első keresztyének különleges küldetése volt, hogy életükkel, magatartásukkal mutassák meg, hogy Krisztushoz tartoznak. Erről ismerték meg őket az emberek.

A show világában élünk

Ma a tanítás, az információközlés, a kommunikáció vizuális eszközökön keresztül történik. A kötelező olvasmányokat filmek formájában ismerik meg a gyermekek, az utakon is inkább képek, mint szövegek tájékoztatnak minket. A show világában élünk, és ez hatással van személyiségünkre is. Magunkat is szeretnénk megmutatni. Szeretnénk megmutatni tudásunkat, ügyességünket, testi, lelki képességeinket és értékeinket. Néha a határok sem teljesen világosak a számunkra. (Nehéz megmagyarázni a mai konfirmandus lányok-nak, milyen az "alkalomhoz illő" öltözet.) Az ember sokféle mutatványt produkál. Így akar hatásos lenni, így akarja felhívni magára a figyelmet.

Péter is bemutat valamit. Mutatványa nem elhanyagolható: egy halottat támaszt fel. Látványos cselekedet, amelynek megvan a hatása. Sokan hisznek benne, és sokan kezdenek hinni a Jézusról szóló tanításnak.

Péter mutatványa azonban tovább folytatódik: megmutatja azt is, hogyan él. Vajon miért olyan fontos ez a kitárulkozás? Azért, mert így lehet személyes az üzenet. Így válik hitelessé, amit tesz. Az nem megoldás, hogy kiírjuk az ajtóra: "magánterület - idegeneknek belépni tilos". A keresztyén ember kitárja az ajtót, és megmutatja, hogyan él. Nemcsak a parókia falai vannak üvegből! Minden keresztyén ember családjába, magánéletébe belelátnak az emberek. Ez a mutatvány hat a világra! Vagy így - vagy úgy. Ezért nagy az egyház felelőssége, hogy mit mutat meg magából - és Urából, Jézus Krisztusból.

A megmutatás célja - a tanulság levonása

Pál részese volt egy másik mutatványnak - amit a Szentlélek mutatott meg neki - ott, Joppéban. Amikor lepedőt látott, tele csúszómászókkal. Péter számára tanulságos volt ez a látomás. Hatása volt az életére! Megtanulta belőle, hogy ne legyen személyválogató, s amit Isten megtisztít, az már többé nem tisztátalan.

Istennek számtalan mutatványáról tanúskodik a Szentírás. (Huszonötször szerepel a Bibliában a "megmutatta" szó.) Isten megmutatta a fáraónak, hogy Ő hatalmas. Megmutatta népének, hogy Ő szent. Megmutatta választottjainak az utat, amelyen járniuk kell, megmutatta nekik a megígért országot. Megmutatta dicsőségét. A prófétáknak megmutatta a jövőt.

Az Ördögnek is megvannak a maga mutatványai. Jézusnak megmutatta a világ összes országát. Jártam azon a vidéken, amelyet a Megkísértés hegyének ismernek. Ha nem is lehet a világ összes országát látni onnan, azért a látvány így is lenyűgöző. Könnyen hatalmába kerítheti az embert. Jézus viszont megmutatta, hogy Ő hatalmasabb. Legyőzte a Sátán kísértéseit. Földi élete folyamán sok mindent megmutatott Isten hatalmából. Végül megmutatta sebeit tanítványainak...

Isten megmutatja szabadító erejét

Ez az egyetlen olyan mutatvány, amelynek igazán hatása van. Ez az egyetlen olyan esemény, amely hatással van földi életünkre, de még inkább halál utáni létünkre. Isten elküldte egyszülött Fiát szabadításunkra. Törékeny testét halálra sebezték, hogy helyettünk szenvedje el bűneink büntetését. Ezeknek a sebeknek a helyét mutatta meg a feltámadott Jézus a tanítványoknak. Mi lett ennek a hatása? Tamás látott - és hitt...

Az egyház erről a szabadító erőről tanúskodik, ahogy a felolvasott zsoltárban is hallottuk.

Befejezés

Egyházkerületi közgyűlésünk célja, hogy sok olyan kérdésre keressük a választ, amely gyülekezeteink sorsát, jövőjét érinti. Sok olyan javaslat kerül elénk, amelyben felelős döntést kell hoznunk. Nem tarthatunk mást szem előtt, mint azt a felelősséget, hogy nekünk Isten dicsőségének a szolgálatában kell állnunk. Nem a mi mutatványunkra kíváncsi a világ, hanem arra, hogy miként mutatjuk meg nekik Krisztust. Kérem a Szentlélek világosságát és erejét, hogy most hozott határozataink is az Ő nagyságát és szabadító erejét dicsőítsék!

Ámen

---------------------------------
*Elhangzott a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület közgyűlése előtt*
*Székesfehérváron, 2005. április 30-án.*

Társoldalak
Korábbi keresztelések
Korábbi esketések
Korábbi temetések
Ádvent 2. vasárnapja
Ádvent 4. vasárnapja
Karácsony este
Karácsony ünnepe
Karácsony 2. napja
Újév ünnepe
Böjt 1. vasárnapja
Böjt 4. vasárnapja
Karácsonyi üdvözlet
Pünkösd ünnepe
Pünkösd 2. napja
Tanévzáró istentisztelet
GAS-szószékcsere
Ádvent 4. vasárnapja
Vízkereszt ünnepe
Vízkereszt ünnepe utáni 1. vasárnap
Ötvened
Böjt 1. vasárnapja (Fehér Károly)
2007. - Konfirmáció
2007. - Konfirmációi jubileum
Böjt 2. vasárnapja (Reminiscere)
Március 15-i ünnep
Böjt 3. vasárnapja (Oculi)
Böjt 5. vasárnapja (Judica)
Virágvasárnap
Nagypéntek
Áhítat idősek karácsonyán
Úrvacsorai igehirdetés (LMK)
Tanévnyitó istentisztelet
Szth. utáni 13. vasárnap
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster