Szükségünk van-e a Szentlélekre?

Bevezetés

Szokatlan, hogy ma sem az oltár elől, sem a szószékről nem hangzott el a szokásos pünkösdi történet. Azt viszont joggal remélhetem, hogy akik itt ülnek, azoknak az emlékeiben ott van az ismerős jelenet a tanítványokról, akik szobájukban rettegve imádkoznak, s várják, milyen következményei lesznek Jézus mozgalma "leverésének". Tanúi voltak a feltámadásnak, de tanúi voltak a mennybemenetelnek is. Némelyek talán lemondtak már a folytatásról (tudjuk, hogy Péter visszatért halászhálóihoz), mások viszont azzal a reménységgel várakoznak, hogy hamarosan beteljesedik Jézus ígérete: elküldi a Pártfogót.

A Szentlélek rendet teremt

A Teremtés leírásánál találkozunk először a Lélek sokat vitatott fogalmával. Itt úgy jelenik meg, mint az összevisszaságot, a káoszt rendező erő. Sőt azt is el tudjuk mondani, hogy a Lélek (Isten Lelke) már ott van a káoszban is (1Móz1,2b).

Ez az a hitvallás, amely évezredeken át tartotta a reménységet az elkeseredett, sokszor reménytelen helyzetekbe kerülő emberiségben. Ez a Lélek hozta rendbe a pusztában vándorló nép "lelkivilágát" is. Az alapige kontextusában ugyanis az áll, hogy a nép zúgolódni kezd, hogy "csak" a manna adatik nekik. Húst akarnak enni! S a Lélek kiáradása után kezd a nép lecsillapodni, és az erők elkezdenek rendeződni (akárcsak a jól ismert mágnes és vasreszelék kísérletben).

Ez a Lélek teremt rendet a Jézustól elváló tanítványok zaklatott lelkében és gondolataiban. Ez a Lélek teremt rendet a pünkösdi gyülekezet soraiban. Mi is erre a Lélekre számíthatunk, ezt a Lelket kérhetjük, amikor mai egyházunk rendjéért szeretnénk valamit cselekedni.

A Szentlélek békét teremt

János evangéliumának Pünkösdre kijelölt szakasza jól illeszkedik ehhez a gondolathoz: *"A Pártfogó pedig, a Szentlélek, akit az én nevemben küld az Atya, ő tanít majd meg titeket mindenre, és eszetekbe juttat mindent, amit én mondtam nektek. Békességet hagyok nektek, az én békességemet adom nektek..."* A békesség "öröksége" tehát szorosan összefügg a Pártfogó, a Szentlélek érkezésével. Nyugodtan kimondhatjuk: a békesség a Szentlélekkel jön. Ezért mondja Jézus néhány verssel később: *"Ne nyugtalankodjék a ti szívetek, ne is csüggedjen!"* A Szentlélek munkája bennünk: a vigasztalás és a reménység. Ezáltal lehet igazi békességünk.

A Szentlélek egységet teremt

Pünkösd ünnepét röviden "Anti-Bábel"-nek szoktuk nevezni. Úgy tekinthetünk a Szentlélek kitöltetésének eseményére, hogy ezáltal az Úr visszafordítja azt a folyamatot, ami Bábel tornyánál elindult. Az összekevert nyelvek beszélői újra kezdik érteni egymást - és nemcsak füllel, hanem szívvel is. Ez a Szentlélek egységet teremtő munkája!

Befejezés

Szükségünk van-e a Szentlélekre? A fentiekből egyértelmű az IGEN válasz. Ha szeretnénk, hogy rend, békesség és egység legyen közöttünk, akkor feltétlenül a Szentlélekre van szükségünk! Minden más csak másodlagos. Ezért fontos, hogy Pünkösd ünnepén könyörögjünk a Szentlélek ajándékáért. S akkor a Lélek hívása nemcsak egy liturgiai formula lesz, hanem szívből jövő kívánság. Jézus mondja: *"Ha szeretnétek, örülnétek, hogy elmegyek az Atyához..."* (Jn 14,28) Örülnénk, mert tudnánk, hogy érünk megy el oda, hogy mi is kövessük őt az Atya békességébe. *Ámen*

--------------------------------------
Elhangzott _4Móz 11,24-29_ alapján 2005. május 15-én az alsósági evangélikus templomban.