Újjászületés Krisztus által a felebaráti szeretetre

Már-már közhellyé vált a mondás: Karácsony a szeretet ünnepe. Ezt sokan emlegetik. Különösen olyanok, akik szomjazzák a szeretetet, akik máskor nem kapnak belőle, csak néha ilyenkor - karácsonykor.
Tegnap két szomorú szemű gyerek csöngetett be a lelkészi hivatalba. Kéregettek. Meséltek sorsukról, és - természetesen - pénzt kértek. Kaptak néhány szelet kenyeret - s kaptak abból a frissen sült húsból is, ami nekünk készült ebédre. Amikor megtudták, mit rejt a szalvéta, felcsillant a szemük. Rég ehettek már ilyen ételt... A szeretet ünnepén mindnyájan megpróbálunk adni valamit, aminek örül a másik.
Ki-ki igyekszik gyakorolni a szeretetet - a saját értelmezése szerint. Egyénekre lebontva ez legtöbbször annyit jelent, hogy ilyenkor eszünkbe jutnak a rég nem látott ismerősök, sütünk-főzünk az ünnepekre várt vendégeknek, rokonoknak. Várjuk a találkozást, mert legalább évente egyszer, ilyenkor ellátogatnak egymáshoz azok, akik a távolba kényszerültek új lakóhelyük vagy munkahelyük miatt.
Ilyen látogatásnak fogható fel sok esetben az is, amikor a hívek "ellátogatnak Istenhez", az Ő házába, a templomba. *Udvariassági látogatás ez, vagy valóban az iránta érzett szeretet megnyilvánulása?* Leginkább a megszokás és az illendőség hajt bennünket.
A ma felolvasott igék - különösen az oltár elől elhangzó levélbeli szakasz arra buzdít minket, hogy használjuk fel karácsony ünnepének alkalmát arra, hogy megújuljunk a szeretetben!
A kérdés az, hogy miként valósulhat meg ez a megújulás. Nikodémus esete juthat eszünkbe, aki arra kérdezett rá, hogy visszatérhet-e az ember az anyja méhébe, hogy újra megszülethessen? Jézus másfajta újonnan születésről beszél!

Szeressük egymást úgy, ahogy Isten szeret minket!

Ez az újonnan születés alapja! Tegnap egy Jézus-filmre lettem figyelmes valamelyik TV-adón. Éppen az a jelenet hangzott el, amelyben Jézus egy Őt követni akaró zélótát akar meggyőzni az Ő igazságáról. A zélóták köztudottan politikai indíttatásból vonzódtak Jézushoz. Azt remélték, hogy az Ő tekintélyével, isteni erejével elérik céljukat: legyőzik és elűzik a római elnyomókat. Amikor ez a zélóta Jézust megkérdzete, mit tegyen - ő majd vakon követi, Ő ezt mondta: *"szeresd ellenségedet"*. A zélóta megkérdezte: szeresse Heródest, a rómaiakat, akik emberek ezreit mészárolták le? ... Jézus ezt mondta: Te emberek szerint gondolkodsz! Így sosem érted meg, mit jelent az igazi szeretet!
Ismerjük ezeket a kérdéseket. Bennünket is foglalkoztat az igazság kérdése, és nehezen tudjuk elképzelni, hogy valaha is szeressük azokat, akikkel ellentétes véleményen vagyunk. ... Ezért van szükség újonnan születésre! Csak akkor tudjuk szeretni embertársainkat, ha felismerjük Isten szeretetét irántunk!

Isten kegyelméből van újjászületés Jézus által.

Ez az újonnan születés tartalma. Meg lehet kérdezni, miért munkálja Jézus a mi újonnan születésünket. Hiszen az emberi akarat kevés! Elképzelhető-e, hogy valaha tényleg komoly elhatározásra jutunk, és gyökeresen megváltoztatjuk az életünket? Elképzelhető-e, hogy kibújunk a bőrünkből, és egy egészen új személyiséget öltözünk fel?
Gyermekként - ha rosszat tettem - sokszor játszottam olyat édesanyámmal, hogy ő elküldte a "Szófogadatlan Palkót", és helyette nagyon várta "Szófogadó Pétert". Kimentem az ajtón, kicsit vártam, majd kopogtattam. "Ki az?" - kérdezte édesanyám. "Szófogadó Péter" - kiáltottam, és ő akkor beengedett, mintha nem is én mentem volna ki az ajtón.
Ilyesmi történik a megtérő emberrel is. Jézus viszont a mi akaratunktól függetlenül, áthidalva bukásra hajlamos emberi természetünket, kegyelemből szül újjá minket. Hatással van életünkre. Sok példa van erre: jobb lator, római katona, Pilátus, Félix helytartó, Ben Hur és sokan mások. Mi is újonnan születünk, mert Jézus megszületett! Az Ő jelenléte tud új személyiséget adni nekünk. Többé már nem mi élünk, hanem Ő él bennünk.

Részesei vagyunk az örök életnek.

Ez az újonnan születés célja. Mindnyájunk gondolataiban ott van a haláltól való félelem. Karácsony meghitt ünnepe sem tudja elfordítani fejünket a bánattól, hiszen jól tudom, most is vannak olyanok, akik szívében friss a gyász szerettük elvesztése miatt. Nekik vajon milyen karácsonyuk van? Tudnak örülni a szeretet ünnepén? Örülni talán nem, de vigasztalódni mindenképpen! Hiszen Jézus földre jövetele éppen azt tanúsítja, hogy Isten nem akarja magára hagyni a világot, hanem életét és örök életét munkálja. Fia által mutatja meg irántunk érzett szeretetét, gondoskodását. Nem csupán egy szeretni való kis csecsemőt küldött közénk, hanem egy hatalmas Urat, akinek a kezében van az élet és a halál, aki ki tud szabadítani földi életünk minden bilincséből.

Karácsonyi ajándék: élet és örök élet! Jézus születése valóság és jelkép: Isten szeretete valóban földre jött, s évről évre új lehetőséget kapunk arra, hogy mi is újra megszülessünk – Jézus megszülessen bennünk. *Ámen*

Elhangzott: Izsákfán, Alsóságon és Rigácson
Karácsony 2. napján