Épül az egyház a Lélek által

**Bevezetés:** Tegnap a konfirmandusoktól egy nagyon szép jelképet kaptam ajándékba. Nem tudom, gondoltak-e erre, vagy csak én töltöttem meg a kapott tárgyat szimbolikus mondanivalóval. Mindenesetre szeretném megragadni mondanivalóját a mai igeválasztásommal kapcsolatban.

Általában azt a bibliai igét szoktam igehirdetésem alapjául venni, amit egyházunk arra a napra kijelöl. Ma mégis másként tettem. Amikor a konfirmandusoknak szánt ajándékot, a bibliaolvasó Útmutatót készítettem elő, mindenkinek a mai naphoz tettem be a könyvjelzőt. S ezt az igét találtam ott a mai napra kiírva. "Nem hatalommal, nem erőszakkal, hanem az én lelkemmel."

Ma, Pünkösd ünnepén - különösen a konfirmáció kiemelkedő alkalmán - fontos beszélni Isten Lelkéről, amely megelevenít, hitet ébreszt, egyházat épít. Ezért erre a napra tesszük általában ezt a szép ünnepünket.

Annak idején viszont különösen is nagy ereje volt ennek az igének, amikor - a babiloni fogságból hazatérő nép számára hangzott el a bátorítás. Zerubbábel kapta azt a feladatot, hogy építse újjá a templomot. Ez a munka azonban szinte reménytelen. Az állandó harci események, villongások miatt, szinte naponta kezdhetik előről. Ebben az elkeseredett helyzetben mondja el Zakariás a látomásait.

Ötödik látomása egy színarany lámpatartóról szól, amelynek hét ága van, amely mellett két olajfa áll. S íme a kapcsolat a konfirmandusoktól kapott ajándék és az alapige között! Igaz, a míves kidolgozású hangulatlámpa, amit kaptam, nem színaranyból készült, nincs is hét ága, az üzenete viszont ugyanaz: _világosságot ad!_ Ez a lélek szerepe az életünkben! Általa megérthetjük mindazt, ami eddig homályos és érthetetlen volt; fontossá válik, ami eddig életünk perifériájára szorult. Megérthetjük, hogy Isten számára fontosak vagyunk: hozzá tartozunk, ezért hűséggel tartozunk neki!

Épül Isten egyháza

A testvérek jól tudják, hogy ma az építkezések korszakát éljük. Egészen új lakótelepek (lakóparkok) jönnek létre szerte a világban - és városunkban is. Új templomok, új gyülekezeti házak, közösségi épületek nőnek ki a földből, hogy gazdagítsák az egyház szolgálatát. Ezek mind nagyon fontosak, de az ige szigorúan figyelmeztet bennünket: az egyház nem nyers, élettelen sziklákból, hanem élők kövekből épül fel! – írja Pál apostol.

A konfirmáció: még egy sor tégla Isten épülő templomához. Sosincs kész, mindig renoválásra szorul, de mindig szépíthetjük, építhetjük.

Hogyan történhet ez?

Nem hatalommal és nem erőszakkal...

Van-e haszna annak, ha valakit a pajeszánál húzva cipelnek a templomba? Van-e jó emléke annak, ha hétfőn a számonkéréskor megszégyenítik a tá-volmaradót? [...] Volt idő, amikor hatalommal és erőszakkal lépett a "misszió" útjára az egyház - és sokan éppen ezért menekülnek előle!

Isten nem ezt akarja! Figyeljük meg Jézust! Követésére hívogatja az embereket, de sosem kényszeríti őket. Előre megy, és nem néz hátra, ki jön utána! Hívogatását azonban újra meg újra megismétli.

A konfirmandusok az első hívást keresztségükben kapták, azóta folyamatos hívást kaptak a hittan órákra, a konfirmációi előkészítőkre, s ezután - ahogyan eddig is - a harang hívogatását hallhatják meg újra meg újra, amikor az istentiszteleti közösségbe várja Urunk mindnyájukat.

Ha viszont nem kényszerítjük őket, jönnek-e majd egyáltalán?

Isten lelke építi az egyházat

Térjünk vissza a látomáshoz! Lámpatartó, mellette két olajfa. Az olaj nem csupán arra szolgál, hogy világítsanak vele, hanem ezzel kenték fel a királyokat, a kiválasztott fejedelmeket. Az ószövetségi jövendölések is a Messiásról, mint Felkentről beszéltek. Jézus az, akiben megvalósultak ezek az ígéretek! Ő a Felkent, Isten Kiválasztottja. Ő az, aki mint élő olajfa áll mellettünk. Ő támaszt és árnyat (védelmet) ad, de ő táplál minket is, hogy szüntelenül világítsunk hitünkkel, hozzá való hűségünkkel ebben a világban.

**Befejezés:** A konfirmáció áldása révén fiatal testvéreink megkapták a Jézus Krisztussal való közösség ajándékát. Imádkozzunk azért, hogy mindig vágyakozzanak erre a közösségre, mindig vonzza őket a Felőle áradó világosság, és járuljanak Őhozzá minél gyakrabban, hogy táplálékot, erőt, bátorítást és hitet merítsenek belőle életük hétköznapjaihoz! Ámen

Elhangzott Zak 4, 1-6 alapján
az alsósági evangélikus templomban
**Pünkösd ünnepén - a konfirmáció alkalmán**