Tóth Zoltán Csaba keresztelése

*"Isten kegyelmi ajándéka az örök élet*
*Krisztus Jézusban, a mi Urunkban."*
*(Róm 6,23)*

Isten az életet munkálja

**Bevezetés**: Általános életérzésünk az, hogy nélkülözünk. Sokszor kell belátnunk: ez is, az is hiányzik a hétköznapjainkból, az ünnepeinkből. Szeretnénk mindazt birtokolni, amire vágyunk. József Attila gyermekversét sokan idézik: *"Ha én gazdag lennék..."*

Jó megtapasztalni azt, hogy néha-néha kapunk is valamit. Ezért várjuk olyan nagyon a születésnapokat, a karácsonyt és a húsvéti ünnepet. Nagyszerű dolog ajándékot kapni - s ez feledtetni tudja veszteségeinket is.

Ma Isten ajándékának örvendezünk - ennek a gyermeknek, és ennek az ünnepnek a kapcsán járultatok az oltár elé, hogy megköszönjétek, hogy hálát adjatok, hogy bizonyságot tegyetek arról, hogy megértettétek: ez a gyermek valóban az ő ajándéka.

Isten élettel ajándékoz meg

Amikor újra meg újra megtapasztaljuk a körülöttünk lévő világ idői korlátait, amikor tele vannak az újságok szomorú hírekkel, amikor a saját életünk is tele van az eltávozottak emlékével, Isten ajándékot ad. Nem azért, hogy kigúnyolja fájdalmunkat, nem azért, hogy még fájdalmasabbak legyenek a sebek, hanem azért, hogy feledni tudjuk a bennünket ért csapásokat.

Isten alapvetően ajándékozó Isten! Nem elvenni akar, hanem megajándékozni. Ti is számtalanszor megtapasztalhattátok jóságát, hiszen eddig is két egészséges gyermeket nevelhettetek, s most a harmadikat tarthatjátok a karotokban. Biztos vagyok benne, hogy rajtuk keresztül sok örömötök volt. Kívánom, hogy ez az öröm sokszorozód-jon meg a következő időkben!

Isten kegyelmével ajándékoz meg

Nyilvánvaló, hogy a gyermeknevelés sok aggodalommal jár. Meg is küzdöttetek már sok betegséggel, veszéllyel és kétséggel. Istennek adhatunk viszont hálát azért, hogy mindezeken a gondokon már túl lehettek.

Feltehetjük a kérdést: vajon mire való a keresztség, ha a problémák ezután sem szűnnek meg? Vajon milyen többlete van annak, aki Isten gyermekének tekintheti magát, vagy gyermekeit? Azt mindnyájan világosan látjuk, hogy a keresztség nem valamilyen mágikus erő, amely távol tartja a gonoszt és a veszélyes helyzeteket! Ugyanolyan sérülékeny, törékeny, halandó emberek maradunk.

Mégis nagy ajándékkal leszünk gazdagabbak a szentség által: Isten kegyelmét birtokolhatjuk. Bármilyen csapás ér minket, bármilyen nehéz döntés elé is kell állnunk, bármilyen tanácstalanok is vagyunk, tudhatjuk: Isten irgalmas jelenlétével számolhatunk. Ezzel a reménységgel indulhattok e gyermek nevelésének az útjára is. Megköszönhetitek a benne kapott ajándékot, és bízhattok további gondviselésében.

Isten örök élettel ajándékoz meg

Gondviselése ugyanis nem csupán a földi élet szűk időtartamára vonatkozik! Isten ígérete azzal a csodálatos ajándékkal egészül ki, hogy reménységünk lehet a földön túli élet boldogságában is. Nagy dolog ez, hiszen visszafordíthatatlan folyamatok következményei oldódnak fel, elmulasztott lehetőségek tárulnak fel újra, minden félelmünkben bátorítást kapunk. Ezért jó Isten oltalmában, és ígéreteinek ismeretében élni az életünket.

Fontos, hogy ez ne csupán a szülők és keresztszülők tudatában létezzen, hanem ennek örömét maga a gyermek is megtapasztalja. Ezért kérlek titeket: tanítsátok őt, vezessétek őt Isten akarata szerint, örvendeztessétek meg a kegyelem örömhírével! Hiszen Isten saját gyermekének fogadta, királyi gyermek ő, fejedelem, ahogyan a neve is tanúskodik róla. Neveljétek őt ebben a meggyőződésben jó egészségben és Isten áldásával!

Ámen

Elhangzott az alsósági evangélikus templomban
*2005. július 31-én, *Tóth Zoltán Csaba** keresztelése alkalmával.

Bartha Levente keresztelése
Takács Vivien keresztelése