Uránovics Beáta felnőtt keresztelése

*"Érezzétek és lássátok, hogy jó az Úr!*
*Boldog az az ember, aki hozzá menekül!"*

Az Úrnál van a boldogság

**Bevezetés:** Aki felnőttként határozza el, hogy Jézus Krisztus nyájához akar tartozni, aki saját döntése alapján kapcsolódik a keresztyén egyház közösségéhez, annak a számára nagyon fontos, hogy meggyőző tapasztalatai legyenek a hitről, Istenről és az Ő munkájáról. Ilyen élmények, tapasztalatok azonban nem érkeznek megrendelésre. Nem lehet sürgetni Őt terve végrehajtásában. Egyetlen dolgot tehetünk: nyitott szívvel, bizalommal és türelemmel várjuk, hogy jelt adjon magáról, hogy megjelenjen az életünkben.

Amikor most - Testvérem az Úrban - bekapcsolódsz a Krisztus-hívők gyülekezetébe, amikor elismered Istent tulajdon mennyei Atyádnak, lényegében ezt a nyitottságot és bizodalmat fejezed ki iránta. Sok mindenről beszélgettünk a felkészülés idején, de nyilvánvaló, hogy mindig lesz mit tanulni róla és tőle. A mai nap csupán az első lépés a vele való kapcsolat megteremtésére, de nem elhanyagolható, hanem sorsdöntő, életet megújító lépés! Ezt követik majd olyan lépések, amelyek egyre világosabbá teszik számodra, hogy valóban Isten gyermeke vagy, hozzá tartozol, és Ő számon is tart téged oltalmazó szeretetével.

**1. Az Úr jósága megtapasztalható**

Amikor kis gyermeket keresztelünk, a szülők és a keresztszülők mondják ki az ígéretet, hogy keresztyén hitben fogják nevelni őt. Ez azt jelenti, hogy megnyitják a szemét Isten csodáinak felismerésére, megnyitják a fülét az evangélium üzenetének meghallására, elindítják a lábát Krisztus követésére, megmozdítják a kezét a jó cselekvésére.

Az, hogy most Te önként és saját döntésed alapján vállalod a krisztusi utat, nem jelenti azt, hogy kikerülheted a "tanulmányi ösvényt". Ugyanúgy végig kell járnod a felismerések, a megvilágosodások kételkedéssel, sok csalódással megterhelt, mégis örömteli zarándokútját. Ezt nevezzük a hitben való növekedés folyamatának; hiszen minden egyes új tapasztalattal, lelki élménnyel erősödik az a vár, amely épül mindnyájunk szívében a Szentlélek által. Már belepillantottál ezekben a csodákba, s a kezedben van a kulcs - Isten igéje. Ha ezt olvasod napról-napra, ha ez táplálja lelkedet, egyre szilárdabban vallhatod: "valóban jó az Úr!"

**2. Boldog ember az, aki az Úrhoz tartozik**

Amikor gyermeket keresztelünk, akkor majdnem első alkalommal mondjuk ki az újszülött nevét. (Ez különösen a régebbi idők szokása szerint történt így, amikor egy-két napos gyermekeket kereszteltek.)

Most úgy hangzik majd el a neved, mint ami már nem újdonság sem a szülőknek, sem a gyülekezet tagjainak. Ezen a néven ismertek meg Téged, ezen a néven szólítanak több évtizede.

Miért kell mégis elhangozni ennek a névnek? Azért, mert az értelme most fog igazán beteljesedni: Beata - boldog. Igen! Most lehetsz igazán boldog - érzelmi és teológiai értelemben is. Boldog lehetsz, hiszen jó döntést hoztál, és ez megnyugvással töltheti el a lelkedet. Teológiai értelemben pedig azért leszel boldog a keresztelés által, mert így leszel igazán Istené, így lesz áldott az életed. S ez a boldogság nem csupán az az érzés, amelyet minden ember keres földi vándorútja során! Ez túlmutat testi valóságunk térbeli és időbeli korlátozottságán. Ezt hallottuk az oltár előtti evangéliumi igében Jézustól magától: *"Boldog az, aki Isten országának a vendége"*. A keresztség által ezt a mennyei polgárjogot kapjuk meg mennyei Atyánktól.

**3. Az Úrhoz oda lehet menekülni**

A keresztség utánozhatatlan, pótolhatatlan fogódzót ad a hívő embernek! Jól látjuk ugyanis, hogy számtalanszor kerülünk olyan helyzetekbe, amelyekből menekülni szeretnénk. S nem jó a "semmibe" menekülni, kiszaladni a világból. A keresztség nem ilyen menekülés! Ez által a szentség által Isten nem kivon minket ebből a földi létből, hanem inkább megmutatja, hol van a helyünk: megvilágosítja életünk értelmét, célt ad az fáradozásainknak.

Neked is ilyen menekülési útvonal az az út, amelyet a keresztség és a Krisztus-követés jelent. Nem menekülés valamitől, valami elől, hanem _menekülés ahhoz a Krisztushoz, aki meg tud szabadítani_: aki felvette a mi bűneinket, hogy helyettünk és értünk viselje el a büntetést. Ő szabadít fel mindnyájunkat az örömteli, boldog életre, hogy küzdelmeinket állhatatosan megvívjuk - a megváltás, az örök élet reménységében.

**Befejezés:** Menekülj hozzá bátran, mert Ő akkor is a társad marad, amikor mindenki más kész magadra hagyni! Keresd Őt, mert megtalálható! Kapaszkodj bele erős kezébe, és vezet Téged az úton, hiszen hozzá tartozol, gondja van rád! Ez az a jó hír, ami miatt ma boldog lehetsz, s ami további életedet is boldoggá teheti. Légy méltó nevedre! Légy boldog, légy áldott! *Ámen*

Elhangzott: *Zsolt 34,9 alapján*
*az alsósági evangélikus templomban*