Ungvári Anna Sára keresztelése

*mennyei Atyátok tökéletes!"*
(Mt 5,48)

Tökéletes öröm Isten oltalmában

**Bevezetés**: Nincs tökéletes ember, nincsenek tökéletes emberi kapcsolatok, s nincsenek tökéletes ünnepeink sem. Hiába tervezzük meg a család örömét, az ünnep méltóságát - mindig valami megtöri annak tökéletességét, és nem tudunk igazán, felhőtlenül ünnepelni.

Nagy a fájdalma annak a családnak, amely a mai ünnepre készült. Amikor egy ifjú életet akar megköszönni Istennek, meg kell tapasztalnia, hogy az élet véges, és újra meg újra szembe kell néznünk a búcsúzás keserűségével.

Az érintett család több tagja esküdött fel arra, hogy egész szolgálatát, minden erejét és tudását arra használja fel, hogy védje az életet. Jól tudják: ez a földi élet harc, és ennek a harcnak egyszer vége lesz. Mégis vállalják a küzdelmet, mert sokat tehetnek - sokat tehetünk mindnyájan - az élet minőségének javításáért.

A keresztség lényegileg változtatja meg az életet

A keresztség nem gyógyszer, nem prevenciós terápia, hanem valami egészen más. Az igaz, hogy azért kereszteljük meg gyermekeinket, hogy számukra jobb, védettebb, áldottabb életet biztosítsunk, mégsem csupán immunerősítésről van szó, nem is a potenciális betegségek megelőzéséről. A keresztség az emberi élet legnagyobb veszélyétől óv meg. Elveszi azt a tökéletlenségünket, amely miatt szenvedünk. Megszabadít a gonosz és a halál uralmától. A halál nyerhet csatát, de a háború kimenetele Isten kezében van.

Erről szól a keresztség üzenete. Azért Jézus Krisztus nevében kereszteljük meg a gyermekeket, azért az Ő neve után nevezzük magunkat keresztyéneknek, mert Ő általa kaptunk szabadulást a halálból. Jézus azért jött a földre, azért támadt fel tanítványai szeme láttára, hogy ők hirdessék nemzedékről nemzedékre Isten szeretetének és irgalmának jó hírét.

Ennek a tudatában élhet minden ember, aki Krisztus követését vállalja. Fontos, hogy a szülők és keresztszülők megkeresztelt gyermekeiknek is beszéljenek erről: tanúskodjanak az általuk megtapasztalt kegyelemről, és őket is megtanítsák, hogy bízzanak a mennyei Atya oltalmazó jóságában.

A keresztség túl mutat a földi életen

Jól tudjuk, hogy romlandó testbe öltözött életünk mennyire nem tökéletes! Aki szakember, azt is tudja, hogy ami megbetegedhet, az előbb-utóbb meg is betegszik. Testünk ki van téve e világ romlandóságának.

Isten azonban annyira szeret minket, hogy kisegít bennünket ennek a megkötözöttségnek a rabságából.

Legyetek tökéletesek!

Hogyan szólíthat fel bennünket erre Jézus? Hiszen Ő maga tudja a legjobban, mennyire képtelenek vagyunk a tökéletes életre! A szószéki igehirdetésben elmondtam, hogy az igazi tökéletesség nem a mi emberi elképzeléseink szerint kell, hogy megvalósuljon, hanem Isten akarata szerint! Ő pedig azt akarja, hogy tökéletes legyen a kapcsolatunk Ővele! Ez az igazi tökéletesség!

**Befejezés**: Amikor most megkereszteljük ezt a gyermeket, neki és - és egész családjának - ezt kívánjuk: *legyetek tökéletesek!* Nem orvosilag, nem fizikailag, nem is szellemileg, hanem Isten szerint! Kapcsolódjatok hozzá tökéletesen, hogy részesei legyetek az Ő tökéletességének, és megtapasztaljátok, hogy az Ő tökéletes szeretete tart meg Titeket - gyermeketekkel együtt! Legyetek bárhol a világon: Őrá számíthattok! Legyetek Isten tökéletes gyermekei, amint Ő is a Ti tökéletes mennyei Atyátok!

Ámen

--------------------------
Elhangzott az alsósági evangélikus templomban
*2005. július 17-én, *Ungvári Anna Sára** keresztelése alkalmával.

Bartha Levente keresztelése
Takács Vivien keresztelése