Lelki táplálék
Igehirdetések
Keresztelések
Zsoldos Patrik keresztelése

*"Minden gondotokat őreá vessétek, mert neki gondja van rátok."*

Isten gondoskodó szeretetében

**Bevezetés:** Minden vasárnapnak megvan a maga általános témája, amelyet lelkészek többé-kevésbé hangsúlyoznak igehirdetéseikben, de a hívek számára nem mindig derül ki világosan, mi is kerül az elmélkedés középpontjába. Ma viszont egészen egyértelmű, mi is a nap fő gondolata: a keresztség. Nemcsak azért, mert ma keresztelünk, hanem azért, mert a felolvasott igék a jól ismert keresztelési textusokat elevenítik fel előttünk. Ezek közül is a legklasszikusabb hely Ézs 43, 1: *"Ne félj, mert megváltottalak, neveden szólítottalak, enyém vagy."

Ma ezt a gyermeket is néven fogjuk szólítani, mégpedig úgy, ahogy szülei választották ki a nevét. Elgondolkodtam azon, mit is jelenthet egy nagy családban - 4. gyermekként - Patrik megszületése.

A keresztyén ember számol a gondokkal

Péter nem azzal vigasztalja levele címzettjeit, hogy ha Jézushoz tartoztok, akkor nem lesz semmi gondotok. Igenis, lesz gondotok, mint ahogy eddig is volt. Az otthon fenntartása, a munkahely, a gyermekek nevelése, iskolai oktatása, továbbtanulás, pályaválasztás.

A gondok a kereszteléssel sem szűnnek meg, viszont egészen más megvilágításba kerülnek:

A keresztyén ember számol az Istennel

S most érdemes egy kicsit azon gondolkodni, mit is jelent Patrik neve. A patriarchátus fogalmát ismerjük: az atyai szerep kiemelését jelenti. Egy patriarchális közösségben az atya a vezető. Lehet, hogy most egyelőre Patrik fogja meghatározni a napirendet, de biztos vagyok benne, hogy előbb-utóbb az atyai szigorra szükség lesz.

A keresztyén ember számára a patriarchátus mást jelent: az Atya = Isten! Ezért lehet gondok között is élni.

A keresztyén ember számol Jézussal

Ez azért fontos, mert a gondok legnagyobbika a kísértés, a bűnnel való harc. Ebben nincs más segítségünk, mint Jézus. A keresztségnek ez a szerepe az életünkben!

**Befejezés:** Számoljatok a gondokkal, Istennel és Jézussal! Ámen

Elhangzott 2007. július 15-én