Lelki táplálék
Igehirdetések
Keresztelések
Beleznai Zsófia keresztelése

"Énekeljetek az ÚRnak új éneket, mert csodálatosan cselekedett!"

Bölcs hálaadás Isten ajándékaiért

**Bevezetés:** Meg vagyok győződve arról, hogy számotokra nagyon fontos most az, hogy megszületett gyermeketeknek mindent megadjatok, ami rajtatok múlik. Bár a szülők előbb-utóbb azt is megtanulják, hogy a *"minden megadása"* nem azt jelenti, hogy amit csak kér..., hanem minden fontos, minden hasznos, az életfolytatáshoz elengedhetetlenül szükséges lehetőség ott legyen a kezében, s azzal megfelelő módon tudjon majd bánni felnőtt élete során.

Ezért nagyon hangsúlyos a gyermeknevelés pedagógiájában a *bölcsesség* szó. Bizonyára az sem véletlen, hogy gyermeketeknek éppen ezt a nevet adtátok: *szofía = bölcsesség*.

Nagy kérdés viszont az, hogy mit jelent _bölcsen_ gyermeket nevelni. Mi az a tudás, amely szükséges ennek a küldetésnek a hűséges és méltó teljesítéséhez?

Péld 9, 10 ezt tanítja meg nekünk: *"A bölcsesség kezdete az ÚRnak félelme, és a Szentnek a megismerése ad értelmet."* A bölcsesség tehát szorosan összekapcsolódik keresztyén hitünk tartalmával és gyakorlatával.

Ma Cantate vasárnapja van, ami annyit jelent, hogy az ének, az Isten dicsérete kerül a középpontba. Ezt a gondolatot járjuk most körül mai ünnepünk kapcsán!

Hálaadás

Az éneklés első - és talán legfontosabb eleme - éppen ez. Kedves Testvéreim! Bőven van okotok a hálaadásra! A gyermek olyan ajándék az egymást szerető házastársak számára, amely önmagában is csoda, amelyért nem győz az ember hálát adni. A gyermek minőségében változtatja meg a szülők egymáshoz való viszonyát, bearanyozza szeretetüket, új értelmet, új célt ad életüknek, s ha erőt vett rajtuk a megfáradás, új erőt kapnak a gyermek nevelésének szent küldetésében.

Számotokra még nagyobb öröm és áldás ez a gyermek, mint másoknak. Sokat vártatok, sokat imádkoztatok, sokat küzdöttetek ezért a gyermekért. Ezért most nem csupán az élet csodáját élhetitek át benne, hanem a kegyelmes Isten felétek forduló szeretetét, amely nektek megadta, amire annyira vártatok.

Vegyétek tehát szívetekre a mai ige buzdítását: *"Énekeljetek az ÚRnak új éneket, mert csodálatosan cselekedett!"* Legyen életetek példa a hálaadásra! Ez a példa álljon ott gyermeketek előtt, és mindazok előtt, akik felfigyelnek boldogságotokra! Ne feledjétek: ez a gyermek valóban Isten ajándéka - nektek!

Vigasztalás

Miért van szükség az ének vigasztaló szavára? Azért, mert sok olyan megrázkódtatás éri az embert, amelyre nincs gyógyír, nincs emberi szó, amely enyhíthetné a fájdalmat, a szomorúságot.

Számtalanszor átéltétek már, milyen tehetetlen a szülő, amikor nem tudja kitalálni gyermeke zokogásának okát, amikor hiába teszi újra tisztába, hiába ad neki enni, inni, hiába ringatja... Más nem nyugtatja meg, csak az én...

Erre a vigasztalásra nemcsak a gyermeknek van szüksége, hanem a komoly felnőtteknek is. Rettenetes dolog az, hogy kihal az ének korunk szívéből! Zajong a világ körülöttünk, még a hírek alatt is megy a tucc-tucc, de a szívből fakadó ének kihalt már.

Óriási küldetése van a szülőknek, hogy a vigasztaló éneket valahogyan visszacsempésszük gyermekeink fülébe, hogy életük kiegyensúlyozottabb, békésebb legyen.

Gondolhatunk Dávidra, akik Saul királyt is meg tudta nyugtatni lantjátékával. Nem ő volt ügyes csodadoktor, természetgyógyász, hanem Isten békességét árasztotta felé. Ez a mi feladatunk: keresztyén szülőkként! Nektek is, Testvéreim!

Az ének: hitvallás

A történelemkönyv csodálatos lapjai azok, amely a gályarab prédikátorokról tanúskodnak. Leírják, hogy a hitükért rabságban tartott, és evezőkhöz láncolt lelkészek egymás vigasztalására, bátorítására, erősítésére lelki énekeket énekeltek. Amikor De Ruyter admirális meghallotta a hajó mélyéről felszálló éneket, elámult a rabok hitén, és elhatározta, hogy mindent megtesz kiszabadulásukért. Hosszadalmas és az élelmes rafinériát sem mellőző akciója során 26 magyar lelkész menekült meg!

Ma nincs a keresztyén ember ilyen vészhelyzetben. Hitvallásra viszont mindig adódik mód és lehetőség. A szülők és keresztszülők elsődleges feladata az, hogy ennek a gyermeknek tanúskodjanak hitük megtapasztalt élményeiről, magáról Jézus Krisztusról, aki által életünk és üdvösségünk van.

**Befejezés:** A keresztség éppen ezt a hitünket fejezi ki: hisszük, hogy Jézusban új életet kezdhetünk. Nem saját akaratunk irányít ezután, hanem Krisztus törvénye: a szeretet. Kívánom, hogy ezt a szeretetet tapasztalja meg Zsófia a családban és a gyülekezetben, hogy megértse: bölcs dolog bízni Istenben! Ámen

--------------------------------------
Elhangzott az alsósági evangélikus templomban
Zsolt 98, 1 alapján