**Lelkészi jelentés**
az Alsósági Evangélikus Egyházközségben
2003-ban végzett munkáról
Bevezetés
Ma mindenütt a világban azt látjuk, hogy a hagyományok elvesznek, elavulnak, és a különböző szervezetek, csoportok, közösségek új utakat keresnek. Ennek oka nem csupán az, hogy érdemes néha váltani, változtatni, hanem az is, hogy a jól begyakorlott, évtizedeken vagy évszázadokon át működő intézmények ma már nem töltik be feladatukat: a régiek szerepe jelentéktelenné vált, újakra van szükség. Ez igaz az egyházra is! _Az új utak keresése számunkra is feladat!_
Ezt jelzi sok olyan tanulmány és könyv, amely megjelent az egyház jövője iránt aggódó teológusok, szociológusok, egyházi és világi neves személyiségek tollából. Ezek felett nem hunyhatunk szemet! Az Alsósági Evangélikus Egyházközség számára is kényszerítő valóság a megváltozott világ, a megváltozott gondolkodás, a megváltozott személyi és tárgyi feltétel-rendszer.
Új helyzetben
*személyi kérdések*
Nem kívánok sebeket szaggatni, mégis méltó, hogy megemlékezzünk az elmúlt év első halálesetéről a gyülekezetben, amely mindnyájunk számára megrázó és szívet elszorító tény volt. Baranyai Katalin - gyülekezetünk jegyzője és sok munkaterület motorja - pihent el Isten akaratából. Az ő segítsége sokat jelentett szolgálatomnak, hiszen precízsége és következetessége engem is sok esetben fegyelmezett, mederben tartott a szerteágazó feladatok között. Gyülekezetünkben végzett munkája nagy lendületet adott az új utak keresésére. Többnyire az általa is szorgalmazott tevékenységi körök erősödtek meg az elmúlt évben: gyermek-istentiszteletek, konfirmációi jubileum, Nőegylet, megkereszteltek ajándékozása, stb.
Ugyancsak meg kell említenem **Somogyi Éva** kántor-hitoktató alkalmazásának megszűnését. Annak idején a presbitérium ülésén elhangzott a távozás oka. Sajnálom, hogy a munkatársi viszony nem alakult úgy, hogy folytatni tudtuk volna a közös szolgálatot. Hiszem, és látom is, hogy új helyén új lendülettel és megelégedéssel végzi munkáját. A gyülekezettől való megválása viszont gondot jelent több területen is, és még nem találtunk megnyugtató megoldást.
*demográfiai adottságok*
Alsóságon - akárcsak az ország egyéb területein - jelentősen csökkent azoknak a gyermekeknek a száma, akik most iskolás korba értek. Ez elsősorban a mi egyházunknak jelent problémát a hitoktatás területén. Csoportokat kell összevonni, és még így is nehezen gyűjthető össze a csoportnyi fiatal.
Ugyanakkor mindnyájan tanúi lehetünk a tömeges beköltözéseknek, amely következményeként új gyülekezeti tagokat deríthetünk föl. Ez viszont mindnyájunknak feladatot ad: meg kell keresnünk, s a gyülekezetbe kell bekapcsolnunk ezeket a testvéreket. Vannak, akik saját maguk jelentkeznek, de a többséget meg kell szólítanunk!
Továbbra is folytatódik a sajnálatos statisztikai valóság: *több a temetés, mint a keresztelés*. Ez a gyülekezet tagságának folyamatos csökkenését eredményezi. Van mégis némi reménységünk, mert felnőtt-keresztségek, késői konfirmációk, áttérések révén mégis gyarapodik a felnőtt egyháztagok száma!
*gyülekezeti tagok viszonya*
*az egyházközség szolgálatához*
Új helyzetben vagyunk ebben a tekintetben is! Ma már nem várható el az, hogy alkalmainkra "automatikusan" érkezzenek a testvérek. Újabb és újabb alkalmakat, rendkívüli eseményeket kell szerveznünk, hogy felhívjuk a figyelmet templomunkra, gyülekezetünkre. Már-már arra a következtetésre kell jutnunk, hogy a gyülekezet szélesebb rétegei csak úgy kapcsolhatók be a közösségi életbe, ha alkalomról-alkalomra írásban hívjuk meg őket. Nagy öröm, hogy ennek azért mindig van eredménye!
Fontos lenne azonban, hogy ezt az írásbeli meghívást kiegészítse (s akár fölöslegessé is tegye) a személyes hívogatás, a missziói lelkületű gyülekezet-építés. Ez nem csupán a lelkész feladata, nem is csak a Nőegyleté (bár örömmel tapasztalom, hogy ezt a szolgálatot szívesen végzi), hanem mindazoké, akik számára fontos a templom, az egyház, a hit; és akik felelősnek érzik magukat azért, hogy minél többen együtt legyünk Krisztus közösségében.
*anyagiak és ingatlanok*
Új helyzetet jelent gyülekezetünk számára, hogy a kántor-hitoktató alkalmazásával csökkentek a bérköltségek. Okosan fel kell tudni használni az így felszabaduló összegeket. Ezt részben a kántori szolgálat megszervezésére kellene fordítani.
Egyházközségünk rendszeres központi támogatásban részesül. Erre - sajnos - szükségünk van, de reménységünk is van arra, hogy ez a támogatás a továbbiakban is várható lesz.
A köcski ingatlanért járó éves járadék összegét - sajnálatos módon - nem tudjuk elkülöníteni a gyülekezet költségvetésében, pedig hangsúlyozottak ügyelni kellene arra, hogy a köcskiek kéréseinek eleget tudjunk tenni. Erre idén talán már némi gesztust tehetünk.
Gyülekezetünk felelősségéhez tartozik, hogy gondoskodjunk tulajdonunkban lévő és tulajdonunkba visszakerülő épületeink sorsáról. Nagy előkészületet és körültekintést igényel ez a munka! Idén - reménységünk szerint - jelentős lépéseket tehetünk ebben az irányban.
Új lehetőségek előtt
*munkatársak:*
*hitoktatás*
Mindenekelőtt azt az örömömet kell kifejeznem, hogy nem maradtam egyedül a hitoktatás feladatai között! Örülök annak, hogy most - más elfoglaltságai miatt - **Talabér Gézáné** nem hallja köszönő szavaimat. Bizonyosan elhárítaná azokat. Az ő szakértelme és odaadása nagy segítség a számomra. Sokat tanulok tapasztalataiból, küzdelmeiből.
gyermek-istentiszteletek
Örömömről adhatok számot ezen a területen is. Elértük azt, hogy az istentisztelettel párhuzamosan foglalkozzunk a gyermekekkel. Ez csak úgy vált lehetővé, hogy sok munkatársat kaptam Istentől! Név szerint megemlítem **Talabér Gézánét, Havasy Virágot, Győri Veronikát, Borosné Mesterházi Anikót, Antal Istvánnét** és természetesen *feleségemet* is. A gyermekek rendszeresen járnak. Egyedüli bánatom, hogy ahogy növekednek, elmaradoznak. Jó lenne őket megtartani folyamatosan!
*kántori szolgálat*
Nincs megoldva! Szívesen képezném azt, aki vállalná a felkészülést erre a feladatra.
*adminisztráció*
A gyülekezeti adminisztráció nem jelent gondot. Az egyházmegyei viszont igen. Erre keressük most a megoldást. Az alkalmazás kötelezettségeivel nem akarjuk terhelni a gyülekezet költségvetését!
*rendszeres és rendkívüli alkalmak*
Örömmel tapasztalom a rendszeres istentiszteletek látogatóinak létszámában történt emelkedést. Olyan arcokat látok - most már hétről-hétre -, akik újonnan jelentek meg a padsorokban, de akik most már rendszeressé váltak. Többnyire olyan fiatalokról van szó, akik iskoláik után visszatértek, és több lehetőségük van a templomlátogatásra.
A rendkívüli alkalmak mindig jobban megmozgatják a híveket. Már említettem az anyák napi istentiszteletet, de felidézhetem a konfirmációi jubileumot, a gyermeknapi alkalmakat, a tanévnyitót és tanévzárót, az ökumenikus imahét eseményeit, az Alsósági Tavaszi Napokat, vagy akár a rádiós istentiszteletet is.
*evangélizáció*
Külön ki kell emelnem az *"új lehetőségek"* között a tavaly első ízben megtartott evangélizációs sorozatot. Nagy öröm volt látni az érdeklődést, a lelkesedést. Ma különösen nagy szükség van erre a szolgálatra! Úgy tapasztalom, hogy igény is van rá!
*felnőtt-keresztelések, áttérések*
A missziói munka gyümölcse (nem eredménye) az, hogy új testvéreket köszönthetünk közösségünkben. Vajon miért van ez? Azért, mert egyre többen érzik meg azt a hiányt, amit el kellett szenvedniük ifjabb korukban. Most érett meg bennünk az elhatározás. Szívesen és lelkesen foglalkozom egyénileg azokkal, akik nyitottak az egyház felé. Ennek megvan az eredménye - *Istennek legyen hála!*
Egyházközségen belüli csoportosulások
*ifjúsági kör*
Nagy hiányosság! Tegnap a celldömölki ifjúságban lényegében alsóságiakat találtam. Hűségesek. Lehet, hogy érdemes lenne újra megpróbálni?!
ALEF
*(Alsósági Evangélikus Fiatalokért Alapítvány)*
_A bejegyzés óta idén nyílik először alkalom arra, hogy lássuk eredményét. Várjuk azt az időt, amikor az 1 %-ok felajánlásával jelentősen gyarapíthatjuk tőkéjét._ A jubiláló konfirmandusok adományait is mindig örömmel fogadjuk.
ALEN
*(Alsósági Evangélikus Nőegylet)*
Működik, de vezető hiányzik. Szomorú, hogy nem találunk olyan személyt, aki szívesen felvállalná ezt a feladatot.
Helyzetünk a Vasi Egyházmegyében
Ifjúsági csendesnapot tartottunk 160 fő jelenlétével.
Sokszor ad helyet gyülekezeti termünk és templomunk egyházmegyei üléseknek, alkalmaknak.
Változások a Magyarországi Evangélikus Egyházban
*személyi változások*
Déli Egyházkerület új püspöke - új vezetési elvek - misszió !
*új utak az igazgatásban*
Átszervezések, új koncepciók
*liturgiai megújulás*
Óvatos lépésekre van szükség!
Feladatunk a jövőre nézve
*lelki ébredés*
*tárgyi feltételek biztosítása*
*működőképes egyházközség megvalósítása*
----------------------------------------
Elhangzott: 2004. május 9-én
*az Alsósági Evangélikus Egyházközség közgyűlésén*